CESARET VE ÇALIŞMA AZMİ İLE GELEN BAŞARI

Ferman Sinanlı tarafından 1952 yılında kurulan Sinanlı Group’un gelişim hikayesi, girişimci ruhun ve cesaretli adımların, nasıl büyük başarılara dönüştüğünün öyküsüdür.

Türkiye’nin modernleşme ve büyüme serüvenine, Muğla Milas kara yolunun yapımıyla atılan adım, Ankara Kızılay’da gerçekleştirilen yol ve kazı çalışmalarıyla yeni bir ivme kazandı.

Şirket, 1958 yılında Güneydoğu Anadolu, Diyarbakır merkezli Mobil şirketinin yol ve lokasyon işlerini gerçekleştirdi.

1965 – 1970 yılları arasında Konya Bölgesi yol hafriyatı ve dekapaj çalışmaları, Sinanlı Group’un tecrübelerine yeni bir eser eklenmesiyle sonuçlandı.

1975 – 1978 yılları arasında, Batman Malabadi Bölgesi’nin sulama ve kanal yollarını açan yine Sinanlı Group oldu.

1973 yılına gelindiğinde, Sinanlı Group’un kurucusu Ferman Sinanlı’nın vefatı sonrasında işleri üstlenen oğulları Cengiz Sinanlı ve Reşit Sinanlı, babalarından kalan ve büyük sorumluluk gerektiren mirası daha da yükseğe taşımak için canla başla çalışmaya başladı. Yeni hedefler belirlendi, daha da ileri gidildi.

TPAO’nun yol lokasyon işlerinin bitirilmesi 1979 – 1984 yılları arasında gerçekleşti.

1985 – 1990 yılları arasında Exxon, Arco, Texocoi Mobil ve Shell gibi yabancı büyük petrol şirketlerinin sismik çalışmalarıyla beraber, yol ve lokasyon işleri yapıldı.

Sinanlı Group’un alt şirketlerinden biri olan Maritaş A.Ş, 1988 yılında, dönem çalışmaları içinde yer alan Edirne Lalapaşa Göleti çalışmasını tamamladı.

Ardından 1990 – 1991 yılları arasındaki süreçte, Kırklareli Pınarhisar Evciler Göleti tamamlandı.

1992 yılında başlayan dönem, yeni başarıları beraberinde getirdi ve Sinanlı Group, uzmanı olduğu inşaat sektörünün yanına bir de gıda sektörünü eklemiş oldu. Romanya, Ekvador, İran, Irak, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna gibi ülkelerde faaliyet gösterildi ve 200 milyon dolarlık iş hacmiyle, Türkiye’nin dış ticaret rakamlarının artmasına önemli katkılarda bulundu.

Demir-çelik ve kimyasal maddeler sektöründe de iştirakleri bulunan Sinanlı Group’un şirketlerinden biri olan Maritaş A.Ş. 2010 – 2014 yılları arasında Irak’ın en büyük inşaat projelerinden birine imza attı. 250 milyon dolarlık yatırım yapan şirket, 250 bin m2’lik bir alana inşa ettiği yaşam alanıyla büyük ses getirdi.

Ayrıca Irak’ta petrol şirketlerinin kule kiralanması ve sondaj işleri de Maritaş tarafından üstlenildi.

1992 – 2010 arası yıllık 100 milyon dolar olarak gerçekleşen dış ticaret hacminin yanı sıra, 2007’de Kocaeli Şekerpınar’da 15.000 m2 kapalı alanı olan Türkiye’nin en modern klimatize deposu yapıldı.

Tüm bunların yanında, 3 jet ile özel hava taşımacılığında da faaliyet göstermiştir.

Misyonumuz

Sinanlı Group, attığı her adımda, gerçekleştirdiği her projede “birlikte başarmanın gücüne” inanıyor. Bu sebeple, yarattığı yeniliklerle tüm iştiraklerinde farklılık oluşturmayı, Türkiye ekonomisine daha fazla katkı sağlamayı, dünyayla işbirliği içinde, daha çok uluslararası başarılara imza atmayı hedefliyor.

Vizyonumuz

Sinanlı Group’un hedefi, doğru teknolojiler kullanma anlayışını ve iş prensiplerini geleceğe taşımak ve bu yoldan sapmadan, güvenilen, aranan bir şirket olma niteliğini sürdürmektir.